top of page
9th Conference Environmental Protection and Energy - 10th of December 2021

W tegorocznej edycji Konferencji Environmental Protection and Energy wzięło udział 375 zarejestrowanych uczestników, łącznie z 37 narodowości. Wygłoszonych zostało 98 prezentacji, które zostały podzielone na 3 sesje prowadzone równolegle w 7 salach. Prezentacje odbywały się zarówno w języku angielskim jak i polskim. Część sesji zostało rozpoczęte przez zaproszonych gości. Dodatkowo w tym roku została zorganizowana debata pod tytułem "EU ban on gas engine cars by 2035. Is it the solution?", podczas której uczestnicy panelu dyskutowali na ten temat i odpowiadali na pytania uczestników. IX Edycja konferencji EPAE okazała się więc rekordowa pod każdym względem w porównaniu do wszystkich dotychczasowych edycji.

 

Konferencja odbyła się 10 grudnia br. i po raz pierwszy została zorganizowana w trybie hybrydowym, a więc możliwe było uczestnictwo osobiste jak i zdalne. Nowy format konferencji stanowił ogromne wyzwanie techniczne, jednakże ułatwiła ona wzięcie udziału w wydarzeniu zarówno osobom z bardzo odległych miejsc z zagranicy, jak i osobom mieszkającym w odległych miejscach w naszym kraju bez konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów. Rozwiązanie okazało się również przyjazne środowisku obniżając ślad środowiskowy Konferencji oraz emisję CO2.

 

Konferencja jest organizowana dla młodych pracowników naukowych oraz studentów ostatnich lat studiów magisterskich. Uczestnicy mają okazję do zaprezentowania swoich badań, zapoznania się z aktualnymi tematami związanymi z sektorem energetyki i ochrony środowiska, udoskonalenia umiejętności prezentacji oraz poszerzenia sieci kontaktów.

Dodatkowym atutem Konferencji jest to, że jest ona w całości zorganizowana przez studentów kierunku Energetyka, Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki Politechniki Śląskiej w ramach przedmiotu Project Management, który jest prowadzony w konwencji „learning by doing” i z wykorzystaniem metodologii Challenge driven education i Project Based Learning przez dr inż. Magdalenę Bogacką oraz prof. dr hab. inż. Krzysztofa Pikonia.

Studenci organizujący to wydarzenia pracowali według standardów pracy przy projektach. Grupa studentów została podzielona na mniejsze zespoły, w których każdy miał przydzielone konkretne zadania. Przedsięwzięciem kierowała Agnieszka Bezuszko, która zarządzała projektem z wykorzystaniem metodyki Waterfall z elementami Agile, z którymi studenci zapoznali się wcześniej w trakcie części teoretycznej przedmiotu Project Management. Warto podkreślić, że praca odbywała się w ekspresowym tempie. Całość przygotowań zajęła tylko 2 miesiące.

Organizacja wydarzenia takiego jak Międzynarodowa Konferencja jest znakomitym doświadczeniem, które nauczyło studentów zarządzania dużym projektem, ale również pozwoliło na zdobycie umiejętności miękkich oraz biznesowych, które stanowią wartość dodaną w profilu zawodowym studenta.

10 grudnia 2021 roku był dla nas szczególnym dniem i za cały ten sukces chcemy podziękować każdemu uczestnikowi oraz sponsorom, którymi są firmy Proen Gliwice, RCGW oraz PreZero a także patronom wydarzenia, wśród których znajdują się: Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Polska Izba Przemysłu Chemicznego, Rektor Politechniki Śląskiej, Prezydent Miasta Gliwice, którzy pomogli w realizacji konferencję EPAE 2021! Życzymy Wam wszystkiego najlepszego i mamy nadzieję, że następna edycja będzie jeszcze lepsza! – powiedziała na zakończenie Konferencji dr inż. Magdalena Bogacka – przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego.

bottom of page